Prawo Nernsta

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 00:20, 19 sty 2013 autorstwa MIG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prawo Nernsta, inaczej prawo podziału Nernsta, lub po prostu prawo podziału określa sposób, w jakim dowolna substancja chemiczna rozpuszcza się w dwóch sąsiadujących pozostających w kontakcie, różnych od siebie ośrodkach. Mówi ono, że:

w określonej temperaturze stosunek stężeń substancji rozpuszczonej w dwóch sąsiadujących 
substancjach jest wartością stałą.
Walther Nernst

Matematycznie można to zapisać jako


<math>K_{X(12)} = \frac{[X]_{1}}{[X]_{2}}</math>

gdzie: <math>K_{X(12)}</math> nazywane jest stałą podziału substancji X pomiędzy fazy "1" i "2" (zwana też współczynnikiem podziału), <math>[X]_{1}</math> to stężenie substancji X w fazie 1, a <math>[X]_{2}</math> to stężenie substancji X w fazie 2.

Prawo to mówi o równowagowych stężeniach w obu składnikach, natomiast sama ilość rozpuszczonej substancji zależy też od objętości poszczególnych składników.

W fizjologi nurkowania rozważa się składnik wodny (krew) i składnik olejowy (tkanki) dla określenia rozpuszczania w nich gazów (np. azotu. Mówi się więc o współczynniku olej/woda. Im wyższy jest współczynnik olej/woda dla danego gazu, tym szybciej osiągnięta zostanie równowaga w stężeniach danego gazu pomiędzy krwią a tkankami. Dla najpopularniejszych gazów współczynnik olej/woda wynosi:

azot 5,2
tlen 4,86
wodór 3,0
hel 1,7