Nurkowania ekstremalne
Nurkowania ekstremalne - nurkowania które z powodu swoich parametrów wykraczają poza granicę typowych nurkowań technicznych. Nurkowania tego typu wymagają najczęściej opracowania specyficznych planów dekompresji oraz rozwiązywania sytuacji awaryjnych. Parametrami tymi mogą być:
- głębokość
- odległość od otworu
- wysokość nad poziomem morza
- inne czynniki środowiskowe
Spis treści
Nurkowania na ekstremalnie duże głębokości
Jako limit dla typowych nurkowań technicznych na duże głębokości przyjmuje się w chwili obecnej głębokość 130m. Głębokość ta jest przyjęta arbitralnie i wynika z relatywnie dużej ilości informacji o tego typu nurkowaniach. Jednocześnie głębokość ta w przypadku obiegów otwartych umożliwia wykonanie nurkowanie w miarę typowym sprzętem i pozwala na uniknięcie syndromu neurologicznego wysokich ciśnień. Poniżej tej głębokości nurkowania należy uznać za nurkowania ekstremalne.
Należy zauważyć ze w chwili obecnej nurkowania z przedziału 130m-200m za w miarę popularne. Co roku na świecie prawdopodobnie wykonuje się na świecie ponad 100 nurkowań na takie głębokości.
Nurkowania w przedziale 200m-280m są już pewną rzadkością wykonywane kilkanaście - kilkadziesiąt razy do roku.
Nurkowania poniżej 280m to rzadkość, bicie rekordów.
Zobacz też
Rekordy w nurkowaniu
Ekstremalnie nurkowania jaskiniowe
Zobacz też
Rekordy w nurkowaniu jaskiniowym
Nurkowania na dużych wysokościach
Zobacz też
Nurkowanie na wysokości
Inne czynniki środowiskowe
Nurkowanie można uznać za ekstremalne gdy wystąpią inne czynniki środowiska (wody) wykraczające poza zakres typowych nurkowań, które wymuszą stosowanie indywidualnych procedur awaryjnych lub dekompresyjnych. Czynnikami takimi mogą być przykładowo:
- niska lub wysoka temperatura
- skład chemiczny wody