Nurkowanie techniczne

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurkowanie techniczne (skrót ang. tec diving) jest formą nurkowania w czasie którego następuje zmiana gazów oddechowych pod wodą.

Można tak również opisywać nurkowanie wymagające obowiązkowej dekompresji pod wodą.

Nurkowanie w zalanych przestrzeniach zamkniętych (z sufitem nad głową) jeżeli przestajemy widzieć światło wejścia lub odległość penetracji przekracza 40 metrów od powierzchni albo nie da się partnersko płynąć obok siebie.

Nurkowanie techniczne używa rozbudowanego wyposażenia i procedur nurkowych wykraczających poza limity nurkowań rekreacyjnych. Nurkowanie techniczne jest bardziej ryzykowne niż rekreacyjne, dlatego tacy nurkowie przechodzą bardziej skomplikowane i intensywne szkolenia. Muszą mieć dostateczne doświadczenie i być gotowym akceptować większe ryzyko. W porównaniu do nurkowania rekreacyjnego, nurkowanie techniczne to zajęcie niszowe, skupiające znacznie węższą grupę nurków.

Historia

Chociaż trudno wyznaczyć datę, która zapoczątkowała nurkowanie techniczne, jego korzenie sięgają nurkowania w jaskiniach, które pojawiło się w latach 60. i 70. Do połowy lat 80. nurkowanie jaskiniowe stało się przyjętą specjalistyczną formą nurkowania. Małe grupy nurków wrakowych po obu stronach północnego Atlantyku zaczęły stosować sprzęt do nurkowania jaskiniowego oraz procedury wychodzące poza limity nurkowań rekreacyjnych. Termin „nurkowanie techniczne” i jego uznanie za oddzielną kategorie nurkową nastąpiło we wczesnych latach 90. wraz z wydaniem aquaCorps, czasopisma jemu poświęconemu.

Definicja

Atrakcyjność nurkowania technicznego wynika również z tego, że jest to dyscyplina, której wielbiciele chcą zrobić wrażenie za wszelką cenę, wciąż próbując zwiększyć odległość, głębokość i czas trwania nurkowania sportowego. Z tego powodu nie potrafimy zdefiniować granic i limitów nurkowania technicznego; częściowo zdefiniujmy nurkowanie techniczne, bazując na tym, czym ono nie jest. Zatem nurkowanie techniczne jest czymś innym niż tradycyjne nurkowania komercyjne czy naukowe, które również wykraczają poza limity nurkowania rekreacyjnego. Dalsza definicja zawiera jedno lub kilka z poniższych: nurkowanie poniżej 40 m/130 stóp, wymagany etap dekompresji, nurkowanie w środowisku zamkniętym poniżej 40 m/130 stóp w linii prostej od powierzchni, przyspieszona dekompresja i/lub użycie różnych mieszanek gazowych w czasie jednego nurkowania. Ważną sprawa jest to, że przekroczenie limitów nurkowania rekreacyjnego nie czyni nurkowania technicznym. Schodzenie na 50 m/165 stóp w tradycyjnym sprzęcie do nurkowania rekreacyjnego nie jest nurkowaniem technicznym. Limity nurkowania rekreacyjnego – i limity dla wszystkich form nurkowań – istnieją, aby zminimalizować ryzyko. Limity bazują na doświadczeniu i wynikach innych; minimalizujesz ryzyko, unikając praktyk, o których wiadomo, że miały nieproporcjonalnie dużą liczbę niepomyślnych wyników – czyli wypadków.

Opis

W nurkowaniu rekreacyjnym nurkujesz tak długo i na takich głębokościach, które pozwalają na bezpośrednie wynurzenie. W nurkowaniu technicznym nie możesz tego zrobić z powodu głębokości, wymogów dekompresji, czy ograniczeń przestrzeni w jaskini lub wraku. Ponieważ nie możesz natychmiast wycofać się na powierzchnię, nurkowanie techniczne wymaga posiadania znacznego sprzętu zapasowego i gazów do oddychania, aby poradzić sobie w czasie zagrażających życiu wypadków pod wodą. Różne środowiska nurkowania technicznego przewidują nieco różne konfiguracje sprzętu i procedury. Złożoność procedur i wyposażenia nurka technicznego stawia większe wymagania szkoleniowe. W nurkowaniu technicznym musisz nauczyć się dawać sobie radę z całym wieloczęściowym sprzętem jednocześnie, radzić sobie z zawiłościami planowania, takimi jak ustalenie wymagań używanego gazu czy dekompresji. Z powodu wagi sprzętu, narażenia na gorąco i zimno oraz opór wody, nurkowanie techniczne wymaga lepszych warunków fizycznych niż nurkowanie rekreacyjne. Musisz mieć dobrą kondycję fizyczną. Ponieważ nurkowanie techniczne oznacza dodatkowe ryzyko i wymagania, mniej niż 10 procent nurków to nurkowie techniczni – ale to, co robią, wzbudza zachwyt i podziw innych, czyniąc ich wyróżniającą się częścią nurkowej społeczności.

Typy nurkowań

W nurkowaniu technicznym istnieje przynajmniej pięć oddzielnych typów nurkowań:

Zobacz też