Nurkowanie jaskiniowe

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 16:41, 7 maj 2018 autorstwa MIG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurkowanie jaskiniowe to odmiana nurkowania technicznego

Nurkowie w wejściu do jakini Ginnie Springs.
Nurek przygotowujący sie do eksploracji zalenego korytarza w kopalni.
Nurek przed przejściem partii suchej jakini Fontaine du Truffe.
Wynurzenie z cenotu Chac Mool w pobliżu Playa del Carmen

Nurkowanie jaskiniowe jest typowym nurkowaniem w zalanych przestrzeniach zamkniętych. Jest bardzo atrakcyjne z uwagi na bardzo często panująca piękną widoczność, niesamowite formacje skalne a czasem unikatową faunę i florę. Dodatkowo tego typu nurkowania daje możliwość oglądania rzadko odwiedzanych przez ludzi korytarzy a czasem nawet eksploracji zupełnie nowych fragmentów jaskiń. Nurkowanie jaskiniowe niesie ze sobą duży zakres zagrożeń, niespotykanych w innych typach nurkowań. Oznacza to również że ten typ nurkowania wymaga specjalnych umiejętności, procedur i sprzętu. Inne rodzaje zagrożeń, dodatkowy sprzęt i procedury rzadko stosowane w innych typach nurkowania powodują,że do uprawiania tego typu nurkowania wymagane jest odbycie specjalistycznego szkolenia i uzyskanie stopnia nurkowania jaskiniowego
.

Główne niebezpieczeństwa związane z tym typem nurkowania to odległość od otworu w połączeniu z limitowaną ilością gazów, ciemność i możliwość zgubienia drogi powrotnej. Jednym z problemów może być również profil nurkowania, który jest dyktowany przebiegiem korytarzy jaskini. Większość nurkowań jaskiniowych w zakresie jaskiń turystycznych to nurkowania płytsze niż 40 m jednak dużo jaskiń gdzie znane części podwodne znacząco przekraczają 100m (Najgłębszą zalana jest Hranicka Propast o głębokości co najmniej 404m, kolejną Pozzo del Merro 392m). Jednak nawet w zakresie płytkich głębokości dekompresja może być skomplikowana gdy kształt jaskini wymusza profil typu jo-jo lub zęby piły.