Skafander

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 11:08, 29 kwi 2011 autorstwa WikiSysop (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurek używa skafandra żeby zabezpieczyć się przed utratą ciepła i urazami. Te dwa zagrożenia występują niemal cały czas kiedy nurek jest pod wodą.

Woda odprowadza ciepło z ciała człowieka 20 razy szybciej niż powietrze - w związku z tym dużo szybciej wychładza ciało człowieka niż powietrze o tej samej temperaturze. O ile dłuższy pobyt w wodzie o temperaturze 27-30oC może być nieprzyjemny, to zbyt długi pobyt w wodzie poniżej 24oC dla niektórych ludzi jest już niebezpieczny.

Środowisko podwodne zawiera wiele obiektów, które mogą przeciąć, ukłuć czy zadrapać nasze ciało, a w dodatku naga skóra pod wodą staje się bardziej miękka. Nieznajomość środowiska podwodnego oznacza też brak wiedzy o tym czego należy unikać. Kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi obiektami jest więc nieunikniony.

Skafandry nurkowe mogą być różnorakie: od cienkich z nylonu, czy Lycry używanych w bardzo ciepłej wodzie chroniących tylko przed urazami, do mokrych i suchych skafandrów, które zapewniają dodatkowo ochronę przed wychłodzeniem. Nurek dodatkowo używa rękawic, butów i kaptura dla ochrony rąk, stóp i głowy.

Skafandry możemy podzielić na:

  1. Skafandry typu body
  2. Mokre skafandry
  3. Suche skafandry
  4. Skafandry półsuche