Nowotwory
Spis treści
NOWOTWOR PIERSI, RAKI I OPERACJE
Nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę, która rozrasta się nadmiernie i w sposób nieskoordynowany z sąsiadującymi tkankami. Nadmierny rozrost spowodowany jest niepohamowaną proliferacją komórek, nieustającą nawet po wyeliminowaniu czynnika, który ją wywołał. Rozrost nowotworowy różni się zasadniczo od rozrostu fizjologicznego.
W tkance prawidłowej zawsze istnieje stała równowaga między mnożeniem się komórek, ich różnicowaniem i obumieraniem. Nawet jeżeli na tkankę zadziała jakiś czynnik drażniący, który spowoduje zaburzenie tej równowagi i przewagę mnożenia się komórek nad ich umieraniem, czyli rozrost, to i tak pozostaje on pod kontrolą ustrojowych czynników regulujących. W wyniku ich działania tworzy się w tkance nowa równowaga. Dzięki temu rozrost ma charakter ograniczony i cofa się po ustąpieniu czynnika sprawczego.
JAK POWSTAJE NOWOTWOTWÓR?
Inaczej przebiega rozrost nowotworowy. Jego charakterystyczną cechą jest przewaga proliferacji nad obumieraniem komórek oraz zahamowanie ich różnicowania. Proces ten jest stały, nieodwracalny i szkodliwy dla organizmu. W jego wyniku powstaje mało zróżnicowana tkanka, ze skłonnością do ciągłego powiększania swojej objętości. Dlatego ma ona ogromne zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze, które zdobywa kosztem innych tkanek ustroju. Te cechy tkanki nieprawidłowej określa się mianem autonomii nowotworowej. Innymi słowy, autonomia oznacza, że nowotwór, mimo iż jest integralną częścią organizmu, nie żyje jego życiem, tylko swoim własnym.
Teoria genetyczna
zakłada, że każda komórka posiada geny odpowiedzialne za zdolność do podziału. Są to tak zwane onkogeny komórkowe. Geny te są aktywne w okresie zarodkowym, kiedy to spełniają ważną rolę - odpowiadają za wzrost organizmu. Natomiast w ustroju już dojrzałym w większości są nieaktywne i nazywają się wtedy protoonkogenami. Protoonkogeny mogą ulec aktywacji i zapoczątkować transformację nowotworową. Aby jednak doszło do rozwoju nowotworu, nie wystarczy aktywacja jednego protoonkogenu przez zadziałanie jednego czynnika drażniącego. Proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany, wieloetapowy i obejmujący wiele protoonkogenów. Mechanizmów aktywujących znamy wiele. Ostatecznym efektem ich działania jest powstanie komórek ze zmienionym aparatem genetycznym, który ma zapisane cechy nowotworu. Dzieląc się, komórki przekazują je następnym pokoleniom.
NOWOTORY PIERSI
Opis
Nowotwory piersi nie sa rzadkim zjawiskiem., zwłaszcza po trzydziestce.
- Nowotwory piersi – najczęściej spotykane są dwa typy choroby: rak zrazikowy i przewodowy. Rak piersi rozwija się w formie małego guza. Niektóre guzy są łagodne, inne złośliwe.
- Diagnostyka: badania kontrolne raz do roku, mammografia, USG, biopsja
- Leczenie: leczenie chirurgiczne, chemo i radioterpia, kuracja hormonalna.
Leczenie
Różne sposoby leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki oraz jej ogólnego stanu zdrowia. Jeżeli jest to możliwe należy jak najszybciej chirurgicznie usunąć nowotwór, a następnie wyeliminować zagrożenie chemo i radioterapią lub leczeniem hormonalnym.
NOWOTORY NARZADU RODNEGO
Opis
Nowotwory narządu rodnego mogą być łagodne (np. mięśniaki macicy) lub złośliwe. Najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi narządu rodnego są w kolejności: rak szyjki macicy (60% wszystkich nowotworów narządów płciowych), rak trzonu macicy, rak jajnika, rak sromu, rak pochwy, rak jajowodu.Rak jajnika jest chorobą częściej występującą u młodych kobiet. Dlatego wszelkie zmiany wykrywane w obrębie jajnika, w tym bardzo częste zmiany czynnościowe, powinny być dokładnie diagnozowane w celu wykluczenia zmian złośliwych. Wczesnemu wykrywaniu raka jajnika służy badanie ginekologiczne, a także badanie ultrasonograficzne i tomografia komputerowa. Nowotwory narządu rodnego nie sa takie rzadkie , wczesnie zdjagnozowane, moze byc usuniety leczeniem chirurgicznym, chemo i radioterpia, kuracja hormonalna
Fitness i nurkowanie
Leki cytotokszyczne i radioterapia dają nieprzyjemne efekty uboczne np.; nudnosci czy wymioty a długotrwała terapia prowadzi do ogromnego spadku energetycznego w naszym organizmie. Przy w/w objawach nurkowanie nie jest zalecane. Promieniowanie i niektore chemioterapeutyki mogą stać się przyczyną toksycznosci tlenowej typu płucnego.
Rozważajac powrót do nurkowania powinnismy wykonać testy sprawdzające czy nie mamy żadnych uszkodzeń tkanki płucnej. Podobne uszkodzenia (arterial gas embolism, pneumothorax lub pneumomediastinum) predysponowałyby nurka do barotraumy pluc.
Jednak najważniejsze, aby przed rozpoczęciem nurkowania wszystkie rany pooperacyjne się zagoiły, aby podrażnienia spowodowane słoną wodą nie stały sie podłożem do infekcji. Samo leczenie rownież musi być zakończone. Siła i ogólna kondycja fizyczna powinny powrócić do normy. Ryzyko zakażeń, które jest podwyższone podczas leczenia musi rownież być na normalnym poziomie.