Miksja

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cyrkulacja wód (miksja od łac. mixtus mieszać)
krążenie wód wywołane zmianą gęstości i wpływem czynników atmosferycznych. Może obejmować cały zbiornik (holomiksja od gr. holos cały) lub jego część (meromiksja od gr. meros część) W jeziorach tropikalnych i polarnych cyrkulacja wód często nie występuje, ponieważ mają wyraźną stratyfikację termiczną.
Cyrkulacja jesienna
gdy nastają chłody temperatura epilimnionu spada , zrównując się termicznie z hipolimnionem. Następuje gwałtowne mieszanie się wód w całym zbiorniku a głębokie warstwy wody są natleniane.
Cyrkulacja wiosenna
ocieplające się powierzchniowe wody, nagrzewają się do temperatury +4oC, opadają na dno, wzbogacając hypolimnion w tlen.

W jeziorach strefy umiarkowanej cyrkulacja całkowita jesienią i wioseną powoduje wyrównanie termiczne całego zbiornika (holotermia)

Pod względem częstotliwości cyrkulacji w jeziorach można wyróżnić 6 kategorii (Hutchinson 1957):


  1. Jeziora dimiktyczne: dwa razy w ciągu roku występuje pełne mieszanie wód. Wiele z naszych jezior należy do tej grupy.
  2. Jeziora monomiktyczne: raz w roku występuje pełna cyrkulacja:
    • jeziora zimne (subpolarne, polarne) – w lecie
    • jeziora ciepłe (tropilakne, subtropikalne) – zimą
  3. Jeziora polimiktyczne: wielokrotna cyrkulacja wód w ciągu roku, często bez okresów stagnacji. Należą tu jeziora wysokogórskie i niektóre z jezior tropikalnych.
  4. Jeziora oligomiktyczne: zbiorniki ze sporadyczną cyrkulacją wód, lub ze stałą ale bardzo wolną cyrkulacją. Są to jeziora ustabilizowane termicznie jak większość jezior strefy tropikalnej o niewielkiej powierzchni i znacznej głębokości.
  5. Jeziora meromiktyczne: jeziora bez cyrkulacji wód, ze stałym uwarstwieniem. Zwykle są to zbiorniki słonawe, ze zróżnicowaniem chemicznym wód epilimnionu i hipolimnionu.