Głębokościomierz
Jeszcze nie dawno temu można było wybierać z szerokiej gamy rozwiązań głebokościomierzy. Wszystko zmieniło się wraz z wynalezieniem komputera nurkowego. Przeważająca większość nurków używa dzisiaj elektronicznych głębokościomierzy będących elementem komputera nurkowego albo elektronicznego urządzenia (digital) zliczającego czas i głębokość nurkowania. Inne, nieelektroniczne głębokościomierze są wciąż używane do tanich zestawów i montowane w konsolach.
Spis treści
Podział
Kapilary
Głębokościomierze kapilarne są zbudowane w oparciu o przeźroczystą, plstikową rurkę małej średnicy zwinięta dookoła okrągłej tarczy. Rurka jest zamknięta z jednej strony a otwarta z drugiej. W czasie zanurzenia, woda wypełnia rurkę sprężając zawarty w niej gaz zgodnie z prawem Boyle'a-Mariotta. Tarcza jest wykalibrowana w jednostkach głębokości, które zgadzają się ze stopniem kompresji gazu, tak więc głębokość odczytuje się na podstawie miejsca do którego sięga woda, co oznacza określoną głebokośc na skali. Pomimo niskiego kosztu wykonania i teoretycznej niezawodności właściwie skalibrowanych głębokościomierzy kapilarnych, mają one jednak pewne mankamenty, które powodują że nie są to popularne podstawowe głębokościomierze. Urządzenie może być niedokładne, o ile nie będzie utrzymywane w czystości, z powodu nagromadzenia się piasku lub innych cząstek. Są one także trudne do odczytu na głębokościach poniżej 10m jako że skala jednostek głębokości zacieśnia się głębiej. Z drugiej strony kapilary nie mają ruchomych części i są bardzo dokładne w płytkiej wodzie, co powoduje że są to doskonałe głębokościomierze zapasowe.
Olejowe
Jak czytałeś wcześniej wypełnione olejem mechaniczne głębokościomierze ze spiralną rurką, która prostuje się pod wpływem ciśnienia są najbardziej ekonomicznymi (w rozumieniu cena – jakość) mechanicznymi głębokościomierzami. Głebokościomierze membranowe — Głebokościomierze membranowe nie są tak popularne jak olejowe. Są generalnie droższe i bardziej precyzyjne. Elastyczna membrana łączy się ze wskazówką przez system dźwigni i zębatek.
Elektroniczne
Obecnie trudno jest znaleźć elektroniczny głębokościomierz, który nie posiada innych dodatkowych funkcji. Pomijając te które znajdują się w komputerach nurkowych najczęściej spotyka się hybrydę głębokościomierz – czasomierz, która aktywuje rozpoczęcie pomiaru czasu w momencie zanurzenia i dostarcza informacji o czasie i głębokości nurkowania. Większość zapisuje także maksymalną głębokość i czas nurkowania do wykorzystania na powierzchni po nurkowaniu.
Cechy głębokościomierzy
Zarówno mechaniczne (oprócz kapilarnych) jak i elektroniczne głębokościomierze mają pewne wspólne cechy. Większość posiada wskazanie maksymalnej głębokości osiągniętej w czasie nurkowania ( w głębokościomierzach mechanicznych to jest dodatkowa wskazówka poruszana wskazówką głębokości, która utrzymuje wartość maksymalną do czasu wyzerowania) Głębokościomierze „zakładają” że rozpoczynasz nurkowanie na poziomie morza. Możesz jednak przeskalować głębokościomierz gdy nurkujesz na wysokości. Mechaniczne głębokościomierze mają zwykle regulację, za pomocą której mozesz wyzerować położenie wskazówki, podczas gdy głębokościomierze elektroniczne mają zwykle funkcję autokalibracji. Komputery nurkowe posiadają często specjalną funkcję włączaną na wysokości. It’s worth noting that some mechanical depth gauges –– especially some of the older ones –– are damaged by low pressure if you take them to altitude
Dokładność
Producenci testują swoje głębokościomierze i ich dokładność. Cyfrowe głębokościomierze mają zwykle tolerancje na poziomie +/- 15 cm wskazywanej głębokości. To oznacza, że pomimo iż nie powinieneś ślepo wierzyć wskazaniom urządzeń, właściwie pracujący głębokościomierz lub komputer naprawdę rzadko wskazuje nieprawdziwą głębokość. To jest istotna różnica w stosunku do głębokościomierzy mechanicznych / analogowych. Dokładność wskazania może się wahać około 1% wartości skali w zakresie pierwszej połowy głębokości i ok 2% w drugiej połowie. Innymi słowy, nowy głębokościomierz o zakresie 50m działa poprawnie jeśli wskazuje 26m na głębokościach rzeczywistych 25-27m. Większa dokładność powodowałaby horrendalne ceny tych urządzeń. Z czasem fizyczne zużycie zmniejsza dokładność wskazań, tak więc należy sprawdzać okresowo ich wskazania (to jest dobra rada także dla głębokościomierzy elektronicznych i komputerów) Najłatwiej dokonać sprawdzenia porównując wskazania z innymi nurkami od czasu do czasu. Nie powinieneś obserwować żadnych istotnych różnic (róznica metra czy nawet dwóch jest zasadniczo akceptowalna) Jeśli porównujesz wskazania i uważasz że są one zbyt rozbieżne, należy oddać urządzenie do specjalizowanego serwisu. Większość serwisów nurkowych posiada mini komorę do testów ciśnieniowych, które mogą także zweryfikować poprawność wskazań.