Dekobar
Dekobar (trapez dekompresyjny, stacja dekompresyjna):
jest używany do pomocy w utrzymaniu właściwej głębokości podczas przystanków dekompresyjnych wykonywanych w wodzie.
Dekobar pozwala również na utrzymanie większej grupy nurków w zwartym zespole, budowany zazwyczaj z ułożonych poziomo rurek PCV połączonych pionowymi linami. Dekobar utrzymuje się na powierzchni dzięki bojom wypornościowym dobranym tak aby utrzymał ciężar wszystkich nurków równocześnie korzystających z przyrządu. Konieczne jest równiej odpowiednie obciążenie zazwyczaj w postaci tzw. "prosiaka". Odległość miedzy poprzeczkami dobrana jest zgodnie z przystankami w teorii dekompresji przyjętymi co 3 m (zazwyczaj 3m, 6m, 9m) Stacja pozwala również na wygodne podanie awaryjnych gazów deko, przy dobrych warunkach nawet z powierzchni łodzi na długich wężach.
Dla liczniejszych grup przydatny wydaje się system podpisywania : tabliczka z imionami członków poszczególnych zespołów. Przy dotarciu do przystanku zabieramy znacznik (może to być podpis na tabliczce lub zrywalne elementy typu taśma) potwierdzający dotarcie do dekobaru. Po sprawdzeniu podpisów na tabliczce zespół wsparcia, jeżeli jest taka konieczność, odczepia obciążenie dekobaru pozwalając na dekompresję w prądzie.
Jak wspomina Nuno Gomez swoje rekordowe nurkowanie (318,25 m): podczas najpłytszych przystanków dekompresyjnych, nawet przy użyciu dekobaru obciążonego prosiakiem, przy dużej fali nie było to rozwiązanie idealne, szarpanie całości dawało nieprzyjemne uczucie. ( cytat z pamięci ze spotkania autorskiego ).