Balast

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nurek nosi balast, najczęściej ołowiany, żeby zrównoważyć dodatnią pływalność innego sprzętu nurkowego takiego jak skafandry czy butle nurkowe.


Pas balastowy z woreczkami ze śrutem (po lewej) i tradycyjny pas balastowy (z kaflami)

Balast, który ma możliwość szybkiego jego zrzucenia, pozwala na szybkie uzyskanie dodatniej pływalności, która może w razie niebezpieczeństwa dostarczyć nurka na powierzchnię. Uzyskanie dodatniej pływalności przez zrzucenie balastu znacznie zwiększa ryzyko barotraumy i choroby dekompresyjnej w wyniku niekontrolowanego wynurzania na powierzchnię (pamiętajmy, że bezpieczna prędkość wynurzania się to 10m/min). To ryzyko jest usprawiedliwione tylko w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia nurka.

Systemy balastowe mają zabezpieczenia przed przypadkowym zrzuceniem i często są podzielone na oddzielne sekcje, tak aby nurek mógł zrzucać je pojedyńczo, w bardziej kontrolowany sposób.

Ilość ołowiu używana przez nurków zależy od całkowitej pływalności nurka, czyli od jego budowy własnej i od pływalności sprzętu. Mieści się ona w granicach od 5 kg do 15 kg.

Balast jest zazwyczaj wykonany z ołowiu, ze względu na jego wysoką gęstość i niski koszt. Balast ołowiany może być używany w postaci odpowiednio odlanych sztab, jak i w postaci śrutu zaszytego w woreczku

Rodzaje systemów balastowych

Istnieje wiele typów systemów balastowych

  • Pas balastowy. Nylonowy pas szeroki na 5 cm który rozmieszcza balast dookoła tali nurka i jest zapinany na klamrę. Klamrę można szybko odpiąc ciągnąc za koniec pasa. Przy zapinaniu pasa należy zwrócić uwagę, żeby klamra była po lewej stronie - wtedy pas jest rozpinany prawą ręką. Ciężarki ołowiane na pasie nazywane są żargonowo "kafle".
    • Pas balastowy ze śrutem. Również nylonowy pas, pusty w środku i wypełniony śrutem ołowianym. Każda śrucina powinna być zabezpieczona pokryciem uniemożliwiającym kontakt z wodą i korozję do proszkowego chlorku ołowiu.
  • Balast zintegrowany z KRW. Większość współczesnych jacketów posiada specjalne kieszenie na balast. Oczywście każda kieszeń ma system łatwego jej zrzucania. Rozmieszczenie kieszeni pomaga też osiągnąć lepszy trym.
  • Uprzęże balastowe. Pas balastowy z dodatkowymi ramiączkami dla większego bezpieczeństwa.
  • Niektóre rebreathery posiadają torbę z balastem na plecach, zrzucaną przez pociągnięcie odpowiedniej linki
  • Balast stały. Jako dodatek do balastu zrzucalnego nurek często umieszcza na sobie dodatkowy, nie zrzucalny balast, po pierwsze żeby odciążyć talię (i zmniejszyć późniejszy ból pleców), po drugie żeby przesunąć środek masy nurka w celu ustalenia odpowiedniej pozycji pod wodą, trymu.
    • Balast na butli. Ciężarki przyczepiane do butli nurkowej bądź specjalną taśmą, bądź za pomocą taśmy mocującej butle.
    • Balast kolanowy. Ciężarki, zwykle 0.5 kg, przyczepiane do kolan żeby zrównoważyć dodatnią pływalność spodni skafandra, zwłaszcza suchego, oraz płetw. Niektórzy nurkowie używają zamiast tego płetw o ujemnej pływalności.
    • Metalowe płyty w KRW typu skrzydło przemieszczają środek ciężkości do góry i do tyłu.
    • Stalowe butle nurkowe w odróżnieniu od aluminiowych również przemieszczają środek ciężkości do góry i do tyłu.