Alternobaric Vertigo
Spis treści
- 1 Czym są zawroty głowy wywołane różnicą ciśnień w uszach (Alternobaric Vertigo)?:
- 2 Objawy Alternobaric Vertigo:
- 3 Dlaczego alternobaric vertigo jest niebezpieczne?:
- 4 Kiedy nurkowie doznają alternobaric vertigo?:
- 5 Kto doświadczenia alternobaric vertigo:
- 6 Jakie czynniki predysponują nurka do alternobaric vertigo?:
- 7 Co należy zrobić, gdy nurek dostaje alternobaric vertigo?:
- 8 Jak uniknąć alternobaric vertigo:
- 9 Czy alternobaric vertigo jest przeciwwskazaniem do nurkowania?:
- 10 Inne przyczyny zawrotów głowy (vertigo) podczas nurkowania.
Czym są zawroty głowy wywołane różnicą ciśnień w uszach (Alternobaric Vertigo)?:
Alternobaric vertigo to dotkliwe, dezorientujące zawroty głowy doświadczane przez płetwonurków, u których w uszach wyrównanie ciśnienia nie odbyło się w tym samym tempie. Na jedno ucho środkowe działa większe ciśnienie powietrza niż na drugie, co powoduje że mózg nurka jest zmylony gdyż otrzymuje sprzeczne sygnały. Najbardziej odczuwalne jest gdy nurek znajduje się w pozycji pionowej. Wynikiem tego jest występowanie różnorodnych przykrych objawów.
Objawy Alternobaric Vertigo:
Podstawowym objawem jest zawrót głowy jaki można porównać do zawrotów wywołanych lękiem wysokości, który niektórzy nurkowie odczuwają patrząc w głębię wody. Ponadto, mogą pojawić się niektóre lub wszystkie z następujących objawów:
- nudności - ból ucha lub uczucie pełności (zatkania) tylko w jednym uchu - syczenie, gwizd, dzwonienie, szum lub inny dźwięk w jednym uchu - zaburzenia widzenia - wydaje się, że świat się kręci - fizyczne uczucie wirowania - stłumiony słuchu w jednym uchu - objawy są przemijające i ustępują w ciągu kilku sekund lub minut.
Objawy, które utrzymują się po nurkowaniu to nie jest typowe alternobaric vertigo.
Dlaczego alternobaric vertigo jest niebezpieczne?:
Alternobaric vertigo nie jest niebezpieczne samo w sobie. Różnice ciśnień w uszach zazwyczaj wyrównują się same, a objawy powinny ustąpić po pewnym czasie bez opieki medycznej. Jednak są one niebezpieczne z następujących powodów:
- Może powodować panikę u nurka. Może on zacząć niekontrolowane wynurzanie, lub w inny sposób powodować zagrożenie swoim zachowaniem. - Powoduje nudności, które mogą doprowadzić do wymiotów pod wodą. Jeśli nurek wypluje automat, ryzykuje utonięci. - Jest znakiem, że jedno ucho nurka nie wyrównuje prawidłowo ciśnienia. Kontynuowanie zanurzenia lub wynurzenia może spowodować barotraumę ucha. - Powoduje dezorientację. Nurek może mieć problemy z nawigacją. Jest to szczególnie niebezpieczne w nurkowaniach we wraku lub jaskini.
Kiedy nurkowie doznają alternobaric vertigo?:
Nurkowie doświadczają alternobaric vertigo podczas zanurzenia lub wynurzenia, ponieważ ciśnienie w uszach nurka zmienia się z głębokością. Najczęściej dzieje się to podczas wynurzania, kiedy jedno ucho wyrównuje się normalnie a drugie nie. Jednak sporadycznie występuje również podczas zanurzania.
Kto doświadczenia alternobaric vertigo:
Każdy nurek, bez względu na jego wiek lub poziom doświadczenia, może tego doświadczyć.
Jakie czynniki predysponują nurka do alternobaric vertigo?:
Każdy stan, który uniemożliwia nurkowi skutecznego wyrównania ciśnienia w uszach. Przykładami są:
- Nurkowanie, podczas choroby/przeziębienia lub z zatkanymi górnymi drogami oddechowymi. - Nurkowanie po niedawnej chorobie, kiedy nurek ma jeszcze jakieś zapalenie lub zator (nawet jeśli czuje się wyleczony) - Nurkowanie z stanem medycznym, predysponującym np. dysfunkcją Trąbki Eustachiusza, zapalenie ucha środkowego, lub uchem pływaka.
Co należy zrobić, gdy nurek dostaje alternobaric vertigo?:
Płetwonurek, który doświadczy zawrotów głowy podczas wynurzania powinien zatrzymać się, zejść kilka metrów w dół i ustabilizować się, chwytając skałę lub podłodze. Uczucie minie tak szybko, jak jego ucho wyrówna ciśnienie. Próba manewru Valsalvy lub innej techniki wyrównawczej używany podczas opadania tylko zaostrzy problem, gdyż będzie to tylko dodawać powietrze do już przepełnionego ucha. Zamiast tego, nurek powinien być cierpliwy i dać czas aby jego ucho oddało powietrze samo.
Chociaż przypadki dotyczące zanurzenia są rzadkie, logika podpowiada, że nurek powinien zaprzestać zejście, wznieść się kilka metrów (przy użyciu linii, jeśli jest to możliwe) i utrzymać głębokość aż do ustąpienia uczucia.
Płetwonurek, który doświadcza alternobaric vertigo często może uzgodnić z partnerem specjalny sygnał podwodny, gdyż nie jest to typowy problem z uszami. Nurek, który często odczuwa te problemy również powinien skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na problem fizjologiczny.
Jak uniknąć alternobaric vertigo:
Większości przypadków należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Każdy stan, który ogranicza przepływ powietrza przez trąbki słuchowe lub utrudnia wyrównanie ciśnienia w uszach może powodować alternobaric vertigo. Oto kilka wskazówek jak unikać tego stanu:
- Nie nurkować, podczas choroby/przeziębienia lub z zatkanymi górnymi drogami oddechowymi. - Nie nurkować bezpośrednio po chorobie. - Zanurzać się i wynurzać ostrożnie i powoli. - Pamiętaj, aby wyrównać ciśnienie w uszach wcześnie i często. - Nie nurkować, jeśli wystąpią nietypowe trudności wyrównania ciśnienia uszu. - Skonsultować się z lekarzem przed nurkowaniem, jeśli masz historie dysfunkcji trąbki słuchowej lub infekcji ucha środkowego.
Czy alternobaric vertigo jest przeciwwskazaniem do nurkowania?:
Pojedyncze wystąpienie nie znaczy, że nie należy nurkować. Zwykle jest ono spowodowane przez przejściowe stany, jak choroby. Jednakże, jeśli nurek doświadcza alternobaric vertigo często, powinien zwrócić się o poradę do lekarza.
Inne przyczyny zawrotów głowy (vertigo) podczas nurkowania.
Różnica ciśnień między uszami jest tylko jedną z wielu przyczyn zawrotów głowy podczas nurkowania. Inne przyczyny zawrotów głowy pod wodą to między innymi różnica temperatur w uszach (gdy do jednego ucha szybciej dostała się zimna woda), objawy choroby dekompresyjnej, pęknięcie ucha środkowego, hiperwentylacja i stany, które mogą powodować mdłości na powierzchni, takie jak choroba morska lub kac.
Zobacz również:
Źródła: