Zooplankton

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 14:25, 19 wrz 2011 autorstwa Mario0804 (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zooplankton
(gr. dzoōn = zwierzę, istota żywa). Obejmuje różnej wielkości gatunki, szczególnie z grupy wiciowców, skorupiaków, mięczaków, żebropławów, orzęsków, jamochłonów ale również larwy gatunków osiadłych, rozwijające się w jajach zarodki unoszące się swobodnie w toni wodnej, niekiedy wliczane są tu również niektóre kręgowce (samogłów). Większe gatunki zwierząt, potrafiące się aktywnie poruszać zaliczane są do nektonu, choć granica pomiędzy obiema grupami jest umowna.
Zooplankton.

Charakterystyczne dla wielu gatunków zooplanktonu są dobowe wędrówki nocą ku powierzchni, w ciągu dnia w głębiny. Jest to jedna z form ochrony przed drapieżnikami. Nocą łatwiej ujść uwagi, dlatego można skorzystać z obficie zastawionego przez fitoplankton stołu biesiadnego, w ciągu dnia lepiej ukryć się w głębinach. Większość gatunków przemieszcza się pionowo w różnych porach dnia, pokonując różnicę głębokości nawet do 800m. Niektóre grupy świecą fosforyzującym blaskiem, jak bruzdnice dające efekt "płonącego morza" wzbudzane przez falowanie, przepływające zwierzęta czy statki. Wiele osiadłych gatunków ma postacie larwalne zaliczane do organizmów planktonowych (pąkle, koralowce itp.), również gatunki planktonowe mają często postacie larwalne prowadzące osiadły tryb życia (np. chełbie).