Słodkowodne mokradła

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 19:35, 21 gru 2011 autorstwa WikiSysop (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mokradła słodkowodne (wetlandy, ang. wetlands) mają wiele wspólnego z jeziorami i strumieniami. Nie są to ekosystemy, w których miałbyś ochotę nurkować, ale są ważne dla innych ekosystemów słodkowodnych, tak jak mangrowce i estuaria są znaczące dla sąsiednich ekosystemów morskich.

Główna różnica między mokradłami a innymi ekosystemami słodkowodnymi jest taka, że tu woda znajduje się na poziomie gruntu, blisko niego lub poniżej poziomu gruntu, oraz że jest zajęta przez roślinność. Mokradła zdominowane są przez trawy to marsze (ang. marshes). Mokradła zdominowane przez roślinność lesistą to bagno (ang. swamps). Wetlandy składające się głównie z nagromadzonego torfu (nierozłożonego lub częściowo rozłożonego materiału) to torfowiska (ang. mires). Torfowiska zasilane przez wodę zawartą w glebie mineralnej i zdominowane przez turzycę (ang. sedges) to żuławy (ang. fens).

Wetlandy zdominfowane przez mech torfowiec (ang. sphagnum moss) i zależne od opadów atmosferycznych, aby zapewnić sobie wilgotność i składniki odżywcze to bagna ombrogeniczne (torfowiska ombrogeniczne, ang. bogs). Bagna te zablokowały drenaż a składniki pokarmowe są prawie niedostępne dla ekosystemu. Składniki pokarmowe gromadzą się jako torf (ang. peat), a produktywność na bagnach jest niska. Chociaż marsze mają również ograniczony drenaż, nie blokują wpływu składników pokarmowych. Trawy marszowe i inne organizmy ciągną składniki pokarmowe z gleby i czynią je łatwo dostępnymi dla ekosystemu.