Mierzeje

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 19:29, 21 gru 2011 autorstwa WikiSysop (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mierzeje (wyspy barierowe, ang. barrier islands, barrier spits) to typ wybrzeża (wybrzeże mierzejowo-zalewowe), który uformował się, gdy materiał gromadził się równolegle do brzegu, tworząc barierę pomiędzy morzem a istniejącym brzegiem. Mierzeje są ważne, bo chronią główne wybrzeże przed energią fal sztormowych. Mierzeje przesuwają się z biegiem czasu, ale ich migracja jest bardzo wolna z ludzkiego punktu widzenia. Wiele z nich jest zamieszkałych i dobrze zagospodarowanych.

„Typowa” mierzeja ma pięć cech: plażę oceaniczną, wydmy oceaniczne, barrier flat, solnisko i lagunę (zalew). Plaża oceaniczna niewiele różni się od innych plaż. W tyle za plażą, wiatr nawiewa piasek w głąb i tworzy wydmy oceaniczne. Stabilizują je trawa i inna rosnąca na nich roślinność. Wydmy chronią mierzeję przed sztormami i pływami, rozpraszając ich energię. Chociaż większe sztormy przedostają się przez wydmy, pomagają w konserwacji mierzei i zmniejszają swoja energię, zanim dotrą do głównego wybrzeża za mierzeją.