Latarka

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 12:30, 10 kwi 2014 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Latarka to nurkowa umożliwia realizację nurkowania w nocy lub przy ograniczonej ilości światła związanej z głębokością, słabą przejrzystością wody albo przestrzenią zamkniętą jaskini lub wraku. Latarka może również służyć do komunikacji w zespole. Najczęściej podczas nurkowań rekreacyjnych używa się tylko jednego, głównego źródła światła natomiast w nurkowaniu technicznym standardem jest posiadanie głównego i zapasowego źródła światła a w niektórych typach nurkowań dwóch zapasowych.

Podstawowe źródło światła

Główne światła to zwykle duże modele dużej mocy. Najczęściej w nurkowaniach rekreacyjnych o szerokim a w nurkowaniach technicznych o wąskim snopie światła. Używane w nurkowaniu rekreacyjnym mają zwykle duże uchwyty i nie mieszczą się w kieszeni jacketu. Większość z nich jest wyposażona w palniki halogenowe lub xenonowe albo w systemy diodowe LED. Latarki nurków technicznych mają znacząco więcej mocy niż te używane w nurkowaniu rekreacyjnym. Mają małe światło umieszczane na dłoni, połączone kablem z akumulatorem umieszczanym na pasie. Pomimo, że lampy halogenowe były standardem, latarki HIDowe zastępują je coraz częściej. Powodem jest efektywność świecenia, 10 Watowa żarówka HID dostarcza tyle samo światła co 50W halogen.

Światła zapasowe

Światła zapasowe używane jako backup są zwykle niewiele większe od średnicy baterii. Mniejsze średnice pozawalają na użytkowanie ich jako zwykłych latarek. Te zawierają zwykle baterie R20, R14 lub paluszki AA. Wprowadzenie na rynek światła diodowego o wysokiej intesywności pozwala na posiadanie silnego backupu małych rozmiarów. Nurkowie rekreacyjni przyczepiają światła zapasowe do jacketów lub umieszczają je w kieszeniach. Nurkowie techniczni przyczepiają światła do D-ringów uprzęży ramieniowych na którejś stronie i unieruchamiają przy użyciu gumowej linki. Rolę ostatecznego światła zapasowego (bardziej oznaczenia pozycji nurka) może pełnić światło chemiczne.

Zasilanie latarek

Podstawowe i zapasowe światła używane przez nurków rekreacyjnych są dostępne w wersjach na baterie i umożliwiających wielokrotne ładowanie. Większe modele, dające więcej światła używane jako podstawowe źródła światła nurków technicznych są zawsze akumulatorowe. Podstawową zaletą źródeł bateryjnych jest niższa cena jako że nie zawierają akumulatorów ani ładowarki. Podstawową zaletą akumulatorowych jest niski koszt użytkowania, jako że nie musisz kupować do nich baterii, co w dłuższym okresie użytkowania jest opłacalną inwestycją. Zarówno w nurkowaniu technicznym jak i rekreacyjnym dominują akumulatory wodorkowo-niklowe NiMH. Wydajność takich ogniw okazała się na tyle dobra, że wypadły one z rynku ogniwa niklowo-kadmowe Ni-Cd oraz kwasowe akumulatory żelowe. Ogniwa wodorkowo-niklowe utrzymują stałe napięcie, zamiast jego stopniowego zanikania jak ma to miejsce w bateriach alkalicznych, a także mogą przechowywać więcej energii. Tak więc zestaw akumulatorów NiMH jest w stanie zasilać latarkę dłużej od zestawu baterii alkalicznych. W dużych światłach do nurkowań technicznych zastosowanie akumulatorów wodorkowych pozwala zmniejszyć ich wielkość w stosunku do żelowych o ponad dwa razy. Minusem ogniw NiMH jest fakt, że są one dostosowane do ciągłego lub częstego użytkowania. Jeśli zalejesz latarkę w czasie nurkowania, być może ona sama przetrwa katastrofę, ale drogie akumulatory z pewnością nie. Akumulatory mają cechę zwaną „upływnością” – nieużywane, samoczynnie tracą zmagazynowaną energię, podczas gdy baterie alkaliczne mogą utrzymywać ładunek latami. Planując częste nurkowania w ciemności, wydaje się rozsądne wybrać akumulatory NiMH do podstawowego źródła światła i zwykłe baterie do latarki zapasowej. Jeśli zamierzasz rzadko nurkować nocą, najlepszym rozwiązaniem będzie podstawowa latarka także z bateriami.

Konserwacja świateł

Jak każdy element sprzętu nurkowego, światła wymagają dbałości, jeśli mają służyć długo i działać dobrze. Właściwa konserwacja zaczyna się zaraz po wyjściu z wody i polega na opłukaniu w słodkiej wodzie, możliwe najszybciej po opuszczeniu wody morskiej lub chlorowanej. Najlepiej by płukanie nastąpiło zanim światło wyschnie, co zawsze pozostawia cienką warstwę soli lub związków chemicznych na obudowie. Po wyłączeniu należy niezwłocznie opłukać okolice wyłączników i o-ringów przez około minutę pod bieżącą wodą. Środki do usuwania soli mogą być pomocne w usuwaniu osadów. Następnie należy światła wysuszyć, otworzyć i wyjąć baterie zgodnie z instrukcją producenta. Sprawdzić styki, i wyczyścić jeśli potrzeba, gumką biurową (najłatwiej taką na ołówku) Jeśli używasz akumulatorów, należy podłączyć je do ładowania. Kolejno sprawdzić o-ringi, szukając ubytków, nacięć itp. Nie należy używać niczego ostrego do wyjmowania o-ringów gdyż można je łatwo uszkodzić. Należy wymienić uszkodzone o-ringi, wyczyścić rowki i je same tkaniną nie pozostawiającą włosków. Sprawdzić rowek i o-ring czy nie pozostały na nich włókna lub zabrudzenia mogące skutkować przeciekaniem. O-ringi należy smarować używając małej ilości smaru silikonowego dobrze rozprowadzonego po całej uszczelce. Nie należy używać za dużo smaru – właściwie nasmarowana uszczelka lśni i jest mokra, ale nie widać na niej grudek ani widocznej warstwy smaru. Nadmiar smaru nie pomaga w szczelności, lecz zwiększa podatność na zalanie przez łatwość z jaką przyczepiają sie do niej zabrudzenia i kurz. Następnie należy zmontować latarkę i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jeśli nie będziesz używał światła przez dłuższy czas, należy zdjąć o-ringi i wyjąć baterie, umieszczając je w oddzielnych woreczkach foliowych

Zalanie latarki

Pomimo, że nie zdarza się to często, możliwe jest całkowite lub częściowe zalanie latarki z powodu niewłaściwej konserwacji, lub podwinięcia oringu w czasie skręcania. Przy pierwszych oznakach zalania, wyłącz natychmiast swoją latarkę i przejdź na zapasową. Na powierzchni skieruj latarkę od siebie i zabezpiecz oczy (np ubierz maskę nurkową) w czasie otwierania. Zalane baterie wydzielają gaz, który może spowodować wytryśnięcie skażonej chemikaliami wody w czasie otwierania. Nie dotykaj tego co wyleje się z zalanej latarki. Wymień baterie (niektóre akumulatory stosowane w nurkowaniu technicznym mogą przetrwać zalanie – sprawdź w instrukcji obsługi) i wypłucz latarkę dokładnie słodką wodą, wysusz wewnątrz i na zewnątrz suszarką do włosów bez ogrzewania powietrza. Zwykle należy oddać latarkę do serwisu przed ponownym użyciem po zalaniu.