Body

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 12:08, 29 kwi 2011 autorstwa WikiSysop (dyskusja)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zanim pojawiły się skafandry typu "body", nurkowie w celu zabezpieczenia się przed obrażeniami używali czasem w ciepłych wodach podkoszulków z długim rękawem i spodni, albo też krótkich mokrych skafandrów. Skafandry typu "body" pozwalają nurkowi na ochronę całego ciała przed obrażeniami, która jest efektywna, opływowa i stylowa. Nawet jeżeli "body" zapewnia tylko minimalną ochronę termiczną, część nurków zakłada je dodatkowo pod mokry skafander, dzięki czemu o wiele łatwiej się go zakłada. Kolejną zaletą "body" jest wygodna ochrona przed poparzeniami słonecznymi, kiedy nurek nie jest pod wodą. Skafandry typu "body" zajmują minimalną ilość miejsca przy pakowaniu, co ma duże znaczenie dla często podróżujących nurków.

Materiały

Większość skafandrów "body" jest zrobionych z lycry, pochodnej nylonu znanej z ogromnej elastyczności i odporności na uszkodzenia. Lycra jest powszechnie używana w strojach pływackich i innych strojach sportowych. Niektóre ze skafandrów "body" mają dodatkowo cienki neopren na piersi - obszarze najbardziej narażonym na straty ciepła. "Body" może być zrobiony w dowolnym kolorze, tak aby nurek dopasował sobie go do pozostałych części ekwipunku.


"Body" może tez używać innych materiałów, takich jak polar, aby zapewnić częściową ochronę termiczną. Skafandry zawierające polar są grubsze od zrobionych tylko z lycry, natomiast wciąż znacznie lżejsze i cieńsze niż mokre skafandry

Rodzaje

Spotyka się dwa rodzaje skafandrów "body": z zamkiem z przodu dla ułatwienia zakładania i zdejmowania, oraz bez zamka, za to z przekrywającymi się elastycznymi płatami materiału; elastycznymi na tyle, żeby pozwolić na wygodne zakładanie i zdejmowanie. Istnieją modele z krótkimi rękawami i nogawkami, większość jednakże zapewnia ochronę na całe ciało.

Dodatkowe właściwości

Większość model body posiada pętelki przy nogawkach, które nurek zakłada na stopy. Zabezpiecza to przed podwijaniem się nogawek skafandra. Podobne pętelki zakładane na kciuki ułatwiają zakładanie "body". Oba rodzaje pętelek są szczególnie użyteczne dla nurków, którzy ubierają "body" pod mokry skafander - zabezpiecza to przed podwijaniem się body w czasie zakładania mokrego skafandra.