Układ sercowo-naczyniowy
Serce, tętnice, żyły oraz naczynia włosowate składają się na system krwionośny. Serce wprawia w ruch krew, która poprzez tętnice dostarczana jest do tkanek w całym organizmie. Tętnice rozgałęziają się na cienkie naczynia włosowate, w których następuje wymiana gazowa między krwią i tkankami. Naczynia włosowate prowadzą do żył, którymi krew płynie do serca a potem do płuc. Z płuc wraca do serca i cały cykl trwa od nowa. Rzut oka na oba te układy dadzą podstawy do zrozumienia ich funkcjonowania podczas nurkowania.
Serce ludzkie jest czteroczęściowa pompą, podzieloną wzdłuż, skonstruowaną z tkanki mięśniowej. Górna część każdej ze stron nazywana jest przedsionkiem. Przedsionek przyjmuje krew wpływającą do serca i przekazuje do komory poniżej. Komora pompuje krew i wyrzuca ja z serca.
Bogata w tlen krew, wpływająca do serca z płuc wpada do lewej części serca, skąd pompowana jest do aorty - największej arterii w całym ciele. Ponieważ lewa jej część zaopatruje w krew całe ciało, jest większa i silniejsza od prawej. Tętnica szyjna jest odgałęzieniem aorty i dostarcza krew do mózgu. Śledząc układ, w części położonej dalej od serca widzimy, iż tętnice rozgałęziają się coraz bardziej, aż w końcu przyjmują postać naczyń włosowatych, które uczestniczą w wymianie na poziomie tkanek. Naczynia włosowate maja tak małą średnicę, że krwinki przemieszczają się pojedynczo, zaś ściany mają tak cienkie, że gaz i rozpuszczone składniki mogą przez nie dyfundować. Naczynia włosowate łączą się w żyły, które transportują krew ubogą w tlen do prawej części serca. Prawa komora pompuje krew do arterii płucnej, która dostarcza ją do naczyń włosowatych w płucach, gdzie następuje wymiana gazowa. Wzbogacona w tlen krew wraca przez żyłę płucną do lewego przedsionka serca i cały cykl zaczyna się na nowo.