Stage

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stage (wym. "stejdż", butla boczna) - jest to butla, zazwyczaj o pojemności 5-12 litrów, przypinana z boku do D-ringów uprzęży. Najczęściej zawiera gaz przyspieszający dekompresję (gaz dekompresyjny) lub stanowią dodatkowy zapas gazu. Butle stage są używane przez nurków technicznych podczas głębokich lub wymagających dużej ilości gazu nurkowań.
Butla stage z uprzężą

Oznaczenie butli

Stage w zależności od zawartego w nich gazu powinny posiadać odpowiednie oznaczona.
Podstawowe oznaczenie butli takiej butli to Maksymalna głębokość operacyjna (MOD) - Maximum operating depth, czyli maksymalna głębokość na którym można bezpiecznie oddychać gazem z danego stage'a. MOD wypisany jest na stałych naklejkach lub na przyklejonym odcinku taśmy samoprzylepnej, z obu stron stage, tak aby był łatwy do odczytania i zweryfikowania przez partnera. Dodatkowo MOD jest często opisywany na mniejszych naklejkach w okolicy zaworu butli co przyśpiesza procedurę NOTOX.
W większości krajów MOD jest podawany w metrach, jedynie w USA jest podawany w stopach. Może to doprowadzić do poważnych pomyłek! W szczególności oznaczenie 33 które odpowiada 33ft ≈ 10m MOD dla EAN80 oraz 33m MOD dla EAN32 może być mylące. Należy też zwracać uwagę na nietypowe wartości MOD np. 20 - 20ft ≈ 6m czysty tlen.
Dodatkowo na butli stage może się znajdować opis podający dane właściciela, blendera, datę analizy gazu i ciśnienia podczas tej analizy. Na butlach zazwyczaj znajduje się również oznaczenie personalizujące.

Mocowanie butli

Na butlę stage zakładana jest uprząż umożliwiająca przypięcie butli do uprzęży nurka. Uprząż stage składa się z dwóch obejm (opasek zaciskowych) oraz linki z przymocowanymi dwoma karabińczykami. Najczęściej stosowane są karabińczyki krętlikowe. Do nurkowań w zimnych wodach stosuje się karabińczyki większe 90mm-120mm z dużymi oczkami by ułatwiać ich zapinanie i rozpinanie w grubych rękawicach.

Automaty

Do butli stage'a stosujemy automaty oddechowe z wężem o długości około 100cm z manometrem o krótkim, około 10cm, wężu HP dodatkowo przypiętym gumką do zaworu. Najczęściej stosowane są automaty czyste tlenowo z uwagi na częste stosowanie nitroksów o zawartości tlenu powyżej 40%. Automat przy stage'u jest z reguły zabezpieczony gumami tak aby dało się z niego sprawnie zacząć korzystać.

Nurkowanie z butlą stage

Najczęściej nurkuje się z zakręconym stagem, którego automat jest pod ciśnieniem. Stage odkręca się przed użyciem. Jest to dodatkowym zabezpieczeniem, przed wzięciem przez pomyłkę automatu z niewłaściwym gazem. Jeśli mielibyśmy w ustach automat podpięty do innej butli niż ta której zawór odkręciliśmy ilość gazu (zgromadzonego w wężu) starczy na jeden-dwa oddechy. Możliwe jest również sprawdzenie poprawności poprzez naciśniecie baypasu automatu i sprawdzenie czy na manometrze przy butli którą sprawdzamy następuje spadek ciśnienia. W pewnych przypadkach nurkowie stosują od odstępstwa od reguły nurkowania z zakręconym stage np. gdy używają stage do inflacji suchego skafandra.
Podczas nurkowania warto raz na jakiś czas spojrzeć na manometr stage. Czasami szczególnie przy skoku lub podczas szybkiego zanurzenia ucieknie z automatu gaz. Wtedy należy odkręcić na chwilę zawór, sprawdzić czy z ciśnieniem ok, zakręcić zawór i spokojnie nurkować dalej. Jeżeli sytuacja się powtarza to trzeba sprawdzić automat na ewentualne wycieki, może jest zbyt lekko wyregulowany, albo my zbyt często przypadkowym ruchem naciskamy bypass. Brak ciśnienia może doprowadzić do zalania automatu wodą.