Implanty piersi
Zabieg ma na celu powiększenie piersi lub ich równoczesne powiększenie i podniesienie. Stosowany jest z powodow kosmetycznych badz w celach rekonstrukcji piersi np: po zabiegu usuniecia piersi z powodu nowotworu piersi.
Spis treści
Rodzaje implantow
Obecnie stosuje się implanty wypełnione solą fizjologiczną (solne) lub żelem silikonowym (silikonowe), mogą one mieć różną wielość i kształt, np. mogą być okrągłe lub naturalne jak kropla. Ich wielkość rodzaj i kształt dobierany jest w zależności od kształtu piersi pacjentki przed zabiegiem, budowy klatki piersiowej oraz życzenia pacjentki.
Przebieg zabiegu
Podczas powiększania piersi implanty umieszcza się pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem (takie umiejscowienie implantów pozwala na prawidłową pracę gruczołu piersiowego w czasie ciąży i karmienia).Wszczepienie implantów odbywa się poprzez dwa cięcia długości kilku centymetrów umiejscowione w fałdach podsutkowych, które są niewidoczne w normalnych warunkach. Inna lokalizacja cięć to w okolica pachy lub na granicy otoczki brodawki sutkowej.
Możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko, czasami jednak mogą się pojawiać. Najczęściej spotykane to: powikłania wczesne (krwiak, infekcja, zropienie rany - powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany, nieestetyczne blizny a w przyszłości konieczność wykonania operacji korekcyjnej) oraz powikłania późne (powstanie wokół protezy torebki włóknistej powodującej stwardnienie piersi).
Rodzaje protez
Fizjologiczny roztwór soli odpowiada naturalnemu płynowi tkankowemu i dlatego jest zupełnie obojętny dla organizmu. Jeśli, np. podczas ciężkiego urazu klatki piersiowej płyn ten wydostanie się z protezy to zostanie wchłonięty przez organizm. Jeśli w skutego takiego samego urazu pęknie proteza silikonowa to żel wydostający się do organizmu może z czasem doprowadzić do powstawania stanów zapalnych. Nowoczesne protezy wypełnione są żelem nie rozlewającym się tzw. cohesive gel. Jednak w obydwóch przypadkach należy wymienić protezy, w pierwszym dlatego, że wyciekający roztwór powoduje zmianę kształtu piersi w drugim aby nie doprowadzić do stanów zapalnych, a później zwłóknienia.
Rodzaje protez i nurkowanie
Wyrozniamy dwa glowne typy implantow piersi, te wypelnione plynem fizjologicznym oraz te wypelnione zelem silikonowym. So one zroznicowane takze pod wzgledem rozmiaru, ksztaltu oraz tekstury. To wszystko nie jest oczywiscie bez znaczenia dla nurkowania.
Dr. Richard Vann, vice prezydent dzialu badan w organizacji DAN, przeprowadzil pewien eksperyment. Umiescil implanty w komorze dekompresyjnej w Duke University Medical Center. Bdania nie symulowaly zachowania implantow w tkance ludzkiej. Trzy typy:
- silikonowe,
- wypelnione plynem fizjologicznym,
- mieszane
Zostały poddane dzialaniu warunkow panujacych na roznych glebokosciach podczas typowych nurkowan. Rezultat:
- wzrost objetosci pecherzykow we wszystkich typach (1-4%), zalezny od glebokosci I nasycenia podczas nurkowania,
- najmniejsze zmiany objetosci mialy implanty wypelnione plynem fizjologicznym poniewaz azot rozpuszcza sie tu slabiej niz w silikonowym zelu,
- najwieksze zmiany objetosci mialy implanty mieszane, formujace sie pecherzyki prowadzily do niewielkich zmian wielkosci implantu, co jednak nie prowadzi do niszczenia implantu lub otaczajacych go tkanek.
Podsumowanie
- Powrot do nurkowania po operacji jest mozliwy po zagojeniu sie wszystkich ran oraz odzyskaniu kondycji umozliwiajacej uprawianie sportu,
- implanty piersi nie sa przeciwskazaniem w nurkowaniu ani nie powoduja zwiazanego z rozpuszczaniem sie roznych gazow w naszym organizmie,
- implanty wypelnione plynem fizjologicznym maja naturalna plywanosc, silikonowe implanty sa nieco ciezsze niz woda I moga nieco zmienic nasza plywalnosc (dotyczy implantow o duzych rozmiarach), jednak odpowiednie wywazenie I trening plywalnosci rozwiazuje wszelkie problemy.
Wiadomości czerpane ze strony DAN: [1]