Opór oddechowy

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 11:08, 29 kwi 2011 autorstwa WikiSysop (dyskusja)$7

Skocz do: nawigacja, szukaj

Opór oddechowy

Na zwiększenie oporów oddechowych mają wpływ: laminarność (bezwirowość) przepływu, ciśnienie mieszanki oddechowej i jej skład.

Przepływ jest laminarny, jeśli w strudze gazu nie występują zaburzenia. Jest to zjawisko trudne do wyeliminowania, jednakże zasadniczy wpływ na laminarność ma prędkość gazu. Przy spokojnym oddychaniu przepływ jest bardziej laminarny. Drugim czynnikiem jest jakość kanałów powietrznych w używanym przez nurka sprzęcie. Dodają się do tego popry oddechowe w naszym ciele, ale na to nie mamy wpływu.

Ciśnienie mieszanki stanowi istotne kryterium wpływającym na opory oddechowe. Mieszanką pod wyższym ciśnieniem ma większą gęstość (ciężar właściwy) co ma istotne znaczenie dla oporów oddechowych.

Na ciężar właściwy ma też wpływ skład mieszanki. Z tego powodu przy szczególnie głębokich nurkowaniach zastąpienie azotu helem dodatkowo zmniejsza ciężar właściwy mieszanki redukując (oprócz narkozy azotowej) również opory oddechowe.

'''Zalecenie:''' Jeśli nurek używa automatu oddechowego - powinien oddychać spokojnie i głęboko, by maksymalnie zmniejszyć opory oddechowe.