Rękawice

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 10:17, 27 kwi 2014 autorstwa WikiSysop (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tuż pod skórą dłoni znajduje się mnóstwo naczyń krwionośnych, co powoduje, że nasze dłonie są wyjątkowo narażone na utratę ciepła. Zdrętwiałe z zimna dłonie tracą swoją sprawność, dlatego do nurkowania powinniśmy ubierać rękawice. W zależności od temperatury wody mamy do wyboru lekkie, nieizolujące rękawice, rękawice piankowe lub grube rękawice piankowe z jednym lub trzema palcami.

Lekkie rękawice chronią w wodach o temperaturze powyżej 21oC. Wyglądają nieco jak rękawice do prac w ogrodzie, ale są dużo bardziej odporne na gnicie. Jasnopomarańczowe rękawice są dobrze widoczne pod wodą i łatwo dostrzec kierunek wskazywany przez partnera.

Pięciopalczaste rękawice neoprenowe.

Rękawice neoprenowe - cienkie rękawice z neoprenu utrzymują ciepło, gdy temperatura wody spada poniżej 21oC. Najczęściej 5-palczaste zapewniają giętkość i sprawność ruchu. W wodach średniociepłych stosuje się rękawice, które na wierzchu dłoni mają piankę, a od spodniej strony dłoni cieńszy, bardziej elastyczny materiał. Najczęściej zakłada się rękawice na wierzch rękawa kombinezonu. Czasem można spotkać pasek typu Velcro, który pozwala na dokładne dopasowanie, aby zminimalizować cyrkulacje wody.

Grube neoprenowe rękawice z jednym palcem lub z trzema palcami (osobno kciuk i palec wskazujący) stosowane są w bardzo zimnych wodach poniżej 10oC. Takie rękawice mają mniejszą powierzchnię niż 5-palczaste, co powoduje mniejszą stratę ciepła, a trzy palce trzymane razem ogrzewają się wzajemnie. Minusem tego typu rękawic jest mniejsza sprawność dłoni.

Rękawice suche stosowane podczas nurkowania w suchym skafandrze zapewniają najlepszą ochronę termiczną. Składają się z wodoodpornych rękawiczek wierzchnich mocowanych do rękawów skafandra najczęściej na specjalnych szczelnych pierścieniach oraz ocieplanych rękawiczek wewnętrznych. Pomiędzy rękawiczkami a skafandrem musi być zapewniony przepływ gazu ze względu na konieczność wyrównywania ciśnienia podczas zmian głębokości. Takie połączenie zapewnia albo specjalna cienka rurka albo odcinek tasiemki lub linki przechodzący pod manszetą skafandra.

Przy suchych rękawicach część nurków w ogóle rezygnuje z uszczelniaczy przy manszetach rękawów. Jak przy suchych rękawicach nie mamy uszczelaniaczy to zalewamy rękawice rzadziej (to zaleta), jest cieplej w ręce (uszczelaniecze blokują trochę przepływ krwi), ale w wypadku zalania rękawicy mamy rękę mokrą do łokcia.