Urazy ciśnieniowe sprzętowe

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 13:26, 14 mar 2013 autorstwa MIG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zaniedbanie wyrównywania ciśnienia w sztucznych przestrzeniach powietrznych wokół ciała, stworzonych przez sprzęt nurkowy, także może prowadzić do urazów, choć zwykle nie są one tak poważne jak ściśnięcie twoich naturalnych przestrzeni powietrznych wewnątrz ciała.

Ściśnięcie maski

Do ściśnięcia przestrzeni powietrznej pod maską (mask squeeze) dochodzi zazwyczaj podczas bardzo szybkich zanurzeń, podczas których nurek zapomina o dopuszczaniu powietrza nosem do wnętrza maski. Wzrastające ciśnienie hydrostatyczne może powodować "wessanie" tkanek otaczających oko do niewyrównanej przestrzeni powietrznej, i ich obrzęk. Ten obrzęk powoduje generalnie uszkodzenie naczyń krwionośnych, na skutek czego skóra wokół oczu i na policzkach przyjmuje purpurową barwę. Może też dojść do przerwania naczyń włosowatych na powierzchni gałki ocznej. Ściśnięcie maski wygląda dramatycznie i sprawia bardzo poważne wrażenie, chociaż często nurek nie zdaje sobie sprawy że do niego doszło – dopóki nie spojrzy w lustro. Uraz powstały przez ściśnięcie maski zwykle goi się bez żadnych trwałych konsekwencji, ale zawsze rozsądnie jest zasięgnąć porady lekarza.

Ściśnięcie suchego skafandra (dry suit squeeze).

Niewyrównanie ciśnienia wewnątrz suchego skafandra (sporadycznie dotyczy to także powietrza uwięzionego w mokrym skafandrze) może spowodować szczypanie lub zsinienie skóry. Najczęstszą przyczyną jest szybkie wykonanie szybkiego zanurzenia bez wcześniejszego sprawdzenia, czy inflator suchego skafandra jest podłączony. Dochodzi też do niego w sytuacjach, gdy nurek już w wodzie stwierdza, że wziął zbyt mało balastu, i zamiast wynurzyć się i skorygować problem, pozwala na ściśnięcie skafandra celem zmniejszenia pływalności. Jeśli nurek zlekceważy szczypanie i kontynuuje zanurzanie, ściśnięcie skafandra może powodować powstanie krwiaków i uszkodzenie skóry. Efekty lekkiego ściśnięcia skafandra może przypominać konsekwencje ściśnięcia maski – nurek może dopiero po nurkowaniu dowiedzieć się że do niego doszło, odkrywając siniaki i krwiaki na całym ciele. Natomiast poważniejsze ściśnięcie może być dość bolesne; w sytuacjach, w których doszło do rozłączenia inflatora suchego skafandra, nurkowie niekiedy zalewali skafandry przez kryzę szyjną lub nadgarstkową by zmniejszyć ściśnięcie, a następnie przerywali nurkowanie.