Filtr płucny

Z Nurkopedia
Wersja z dnia 14:17, 13 mar 2013 autorstwa MIG (dyskusja | edycje)$7

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Filtr płucny to zjawisko polegające na wyłapywanie przez płuca pęcherzyków (mikropęcherzyków) znajdujących się w obiegu żylnym. Dzięki temu nie dostają się one do krwi tętniczej co ogranicza objawy choroby dekompresyjnej.

Co ciekawe, faza gazu, uwolniona w układzie żylnym, jest do pewnych ilości nieszkodliwa. Pęcherzyki gazu płyną wraz z krwią od tkanek, w kierunku serca i są przefiltrowane w płucach. W płucach pęcherzyki są rozpuszczane i gaz jest wydychany. Jedynie w rzadkich przypadkach, gdy duża ilość pęcherzyków pojawia się w żyłach, np. w przypadku niewłaściwej dekompresji, może pojawić się problem. Liczba pęcherzyków gazu wzrasta w naczyniach krwionośnych płuc i niektóre z nich, zamiast się rozpuścić, przechodzą przez płucne naczynia włosowate do części tętniczej krążenia, gdzie mogą spowodować zablokowanie przepływu krwi w innych organach.

Jeśli tymi organami jest rdzeń kręgowy, mózg lub serce – konsekwencje mogą być poważne.

Większa ilość pęcherzyków w układzie żylnym może też wpływać na tempo odsycania się organizmu nurka a tym samym poprzez niesymetryczną dekompresję spowodować chorobę dekompresyjną.