Sikanie w Piankę
Większość płetwonurków odczuwa potrzebę oddania moczu podczas nurkowania w piance. Co się dzieje? Czy nurkowie piją zbyt dużo wody? Czy po prostu nie mają auto kontroli? Nie, potrzeba sikania podczas nurkowania z akwalungiem jest normalną reakcją fizjologiczną. Zanim wyjaśnimy potrzebę sikania podczas nurkowania, wyjaśnijmy trochę prostych zasad fizjologii.
Proste spojrzenie na układu krążenia:
Ciało ludzkie jest pełne krwi. Objętości krwi może się zwiększyć lub zmniejszyć o nawodnienie i/lub inne czynniki. Na szczęście, organizm ma różne mechanizmy w celu utrzymania stałej objętości krwi w każdej chwili. To chroni nas przed „eksplozją” gdy objętość krwi zaczyna wzrastać.
Sedno sprawy:
Na ciało zanurzone w wodzie działa ciśnienie otoczenia które jest zależne od głębokości. Oznacza to że na płycej położne cześć ciała dział mniejsze ciśnienie niż na te położone głębiej. Powoduje przemieszczenie się krwi i wzrost jej ciśnienia. Jak ciało wykrywa wzrost objętości krwi w obiegu? Gdy objętość krwi wzrasta, do serca dostaje się większa ilość krwi. Zwiększona objętość krwi powoduje rozciągnie przedsionków serca. Czujniki nerwowe w przedsionkach, aby zmniejszyć objętość krwi w obiegu, wydzielają hormon (ANP - przedsionkowy peptyd natriuretyczny ang. atrial natriuretic peptide), który miedzy innymi zwiększa produkcję moczu w nerkach. To usuwa płyn w obiegu i zmniejsza objętość krwi. Efekt jest tym większy im większa jest różnica ciśnień co oznacza że im bardziej pionowa postawa, tym większa potrzeba sikania. Taki sam efekt będzie zachodził gdy będziemy stali na dnie basenu czy jeziora.
Zimna woda zwiększa potrzebę oddania moczu:
Kiedy osoba wskakuje do zimnej wody, jego ciało automatycznie próbuje zminimalizować straty ciepła przez przetoczenie krwi z powierzchni skóry i kończyn do jego ciepłego wnętrza ciała i narządów wewnętrznych. To jest częścią zjawiska zwanego u ssaków odruchem nurkowym.
Choć całkowita objętość krwi w organizmie nurka nie zmieniła się, objętość krwi w jego rdzeniu ciała (szczególnie w jego sercu) wzrosła. Jak przedstawiono powyżej, to wywołuje w organizmie uruchomienie procesów zmniejszenia ilości krwi, który polega głównie na zwiększaniu produkcji moczu w nerkach.
Rezultatem jest to, że nurek odczuwa potrzebę oddania moczu.
Nieważkość także zwiększa potrzebę oddania moczu:
Nieważkość, lub zbliżone uczucie nieważkości, również powoduje przemieszczenie krwi do centralnych części ciała. Pierwszy raz zaobserwowano to u astronautów którzy w przestrzeni kosmicznej musieli znacznie częściej sikać niż normalnie. Jak dowiedzieliśmy się powyżej takie przemieszczenie krwi skutkuje większą produkcją moczu.
Neutralna pływalność, doświadczana przez płetwonurków tak dokładnie naśladuje doświadczenia nieważkości w kosmosie, że wykorzystywana jest do szkolenia astronautów i przeprowadzenie eksperymentów o wpływie nieważkości. I, podobnie jak nieważkość, neutralna pływalność również powoduje zwiększenie produkcji moczu i sprawia, że odczuwasz potrzebę sikania.
Jak można zmniejszyć parcie na sikanie podczas nurkowania:
Zanurzenie w zimnej wodzie jak i uczucie nieważkości łączą się ze sobą wzmagając przesunięcie krwi do centrum organizmu co znacznie wzmaga potrzebę oddania moczu. Wyeliminowanie jednego z tych czynników zmniejsza tą potrzebę. Można zatrzymać ciepło stosując grubszą piankę, lub suchy skafander. Sychy skafander zdecydowanie zmniejsza potrzebę oddania moczu. Jednak, bez względu na to jak ciepły lub suchy nurek jest pod wodą, będzie on nadal neutralnie pływalny (miejmy nadzieję) i produkcja moczu nadal będzie występować szybciej niż na powierzchni. Dlatego zawory do sikania pod wodą są popularne wśród nurków używających suche skafandry.
Picie mniej wody nie zmniejszy potrzeby sikania:
Na lądzie, spożywanie dużej ilości wody spowoduje częstsze oddawanie moczu przez osobę. Nurek może przyjąć zatem, że zużywając mniej wody będzie zmniejszał potrzebę sikania. To tak nie działa. Ciało nurka odczuje zwiększoną objętość krwi w jego centralnej części ciała, niezależnie od jego poziomu hydratacji. Odwodnienie może tylko bardziej predysponować nurka do choroby dekompresyjnej i spowodować że jego mocz będzie gęściejszy – co jeżeli nurek nie wytrzyma i zsika się w piankę będzie tylko gorsze. Picie płynów mniej moczopędne, takich jak kawa, przed nurkowaniem zmniejsza (ale nie eliminuje) potrzebę oddania moczu pod wodą.
Potrzeba oddania moczu jest normalną reakcją na środowisko nurkowe:
Więc nie wstydź się parcia na mocz podczas nurkowania. Jaka jest rada dla komfortowego nurkowania? Kup swój skafander, nawodnij się przed nurkowaniem wtedy mocz nie pachnie źle, i sikaj kiedy chcesz. Mocz jest jałowy, więc nie będą stwarzać zagrożenia dla zdrowia, jeżeli zsikasz się w piankę. Wystarczy pamiętać, aby umyć swoją piankę w słodkiej wodzie po nurkowaniu (i nie w tym samym zbiorniku w którym pukasz automaty, proszę!) Wszyscy sikają w pianki, dlatego to nie powinno pozbawiać Cię zabawy.
Źródło: [1]