Maska
Maska nurkowa to podstawowe wyposażenie nurka. Oczy nie są przystosowane do widzenia pod wodą, dlatego to maski pełnią rolę podwodnego okna na świat. Nurek ze sprzętem a bez maski właściwie nie może nurkować. Mając samą maskę możemy już oglądać podwodny świat. Maski zmieniały się pod względem kształtu, użytych materiałów i wyglądu od czasu pierwszych prototypów, powstałych w latach 30. i 40, ale to, co pozostało niezmienne, to przeźroczysta cześć, przez którą patrzymy, gumowa teraz najczęściej silikonowa część przylegająca do twarzy oraz pasek, przytrzymujący maskę na głowie.
Materiały
Obecnie większość masek jest wykonana z bezbarwnego lub kolorowego silikonu. Jest on bardziej wytrzymały od neoprenu i nie powoduje uczuleń. Większość osób preferuje przeźroczysty lub czarny silikon. Ten drugi jest popularny zwłaszcza wśród nurków jaskiniowych (z przyczyn nie do końca ustalonych) oraz podwodnych fotografów i filmowców, aby poprawić jakość patrzenia przez wizjer aparatu lub kamery przy mocnym bocznym oświetleniu. Powierzchnia przed oczami jest na ogół wykonana z hartowanego szkła. W przeciwieństwie to zwykłego szkła, szkło hartowane kiedy pęka, nie rozpada się tylko trzyma razem, tworząc mniej ostrych, małych kawałeczków. Plastik nie jest odpowiednim materiałem, ponieważ nie można powstrzymać parowania i łatwo się zarysowuje. Niektóre rodzaje plastiku są jednak bardziej podobne do szkła i niektórzy producenci stosują je w swoich maskach.
Produkcja
Większość producentów wytwarza maski łącząc automatykę z pracą ręczną. Pierwsze etapy produkcji wykonują maszyny, które natryskują silikon do form a następnie poddają obróbce termicznej o określonych parametrach. Temperatura i czas zależą od rodzaju silikonu i jego składu chemicznego. Elementy z twardego plastiku (takie jak obudowa maski) wytwarzane są w podobny sposób. Obróbka termiczna silikonu i elementów plastikowych czyni te materiały odpowiednio wytrzymałymi, elastycznymi. Następnym etapem jest wyjęcie silikonu i plastiku z form – odbywa się ono ręcznie albo maszynowo. W niektórych zakładach elementy przenoszone są taśmociągiem do kolejnych etapów procesu, gdzie są montowane, w innych fabrykach komponenty gromadzone są w koszach i ręcznie montowane. Często zdarza się tak, że nadmiar silikonu lub plastiku wystaje z formy i wtedy ręcznie przycina się nadmiar materiału. Końcowy montaż następuje prawie zawsze ręcznie. Monter umieszcza szybki, obudowę, pasek i uchwyty na właściwych miejscach. Po końcowej kontroli maska jest pokrywana warstwą ochronną a następnie pakowana, ręcznie lub maszynowo.
Podział
Cechy masek
Niektóre subtelne różnice mogą oddzielić maski wykonywane w starej i nowej technologii, mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądałyby identycznie.
- Wykończenie brzegów silikonowych. W maskach nowoczesnych silikon jest cieńszy przy brzegach, co powoduje lepsze dopasowanie do twarzy i większy komfort.
- Podwójny silikon. Prawie wszystkie maski lepszej jakości mają wewnątrz dodatkową silikonową warstwę, która przylega do twarzy, powodując lepsze dopasowanie. Ten „płaszczyk” jest umieszczony dookoła twarzy, od części policzkowych do czoła. Nie ma go przy nosie, dzięki czemu łatwo maskę oczyścić z wody.
- Dopasowanie długości paska. Popularne maski mają klamry po bokach, które umożliwiają zaciąganie lub zwalnianie paska nawet, gdy maskę mamy ubraną na twarzy. Jest to duża zaleta, że możemy maskę dopasować na sobie, zwłaszcza,gdy na przykład w ostatniej chwili zdecydujemy się na ubranie kaptura. Wielu nurków zakłada maskę z luźnym paskiem a następnie zaciąga go aż poczuje się komfortowo.
- Zaworki do oczyszczania. Zaworki do oczyszczania maski są jednostronnymi zaworami, które umożliwiają wydmuchanie wody z maski bez konieczności przechylania głowy do tyłu. Taka cecha maski ułatwia jej oczyszczanie, jednak model ten nie zyskał popularności.
- Szkła specjalnego przeznaczenia. Niektóre maski mają specjalne powłoki na szkłach, które albo zapobiegają parowaniu, albo są koloryzowane w celu oglądania świata podwodnego w naturalnych kolorach (szkła są na przykład czerwone). Maski z powłoką antyparującą nie są jednak popularne, ponieważ skutecznych sposobów na zabezpieczanie przed parowaniem jest tak dużo, że nie ma to wpływu na decyzję o wyborze maski. Kolorowe szkła nie są w powszechnym użyciu, jednak mają swoich amatorów.
- Z elektronicznymi wyświetlaczami. Najnowszy produkt w dziedzinie masek to takie, które na dodatkowym szkiełku wyświetlają informacje z komputera nurkowego. Być może staną się popularne gdy będą miały niższe ceny i większą łatwość obsługi. Prostota zawsze pozostanie najważniejszą cechą maski.
Wybór właściwej maski
Nie jest niczym trudnym wybranie właściwej maski. Należy uwzględnić parę dla nas najważniejszych cech. Dopasowanie. To jak leży jest najważniejsze, mniej ważne od stylu, wyglądu, koloru. Niewłaściwie dobrana maska będzie Cię denerwować podczas każdego nurkowania. Na szczęście podaż masek jest ogromna, wybierać i przebierać można do woli. Aby sprawdzić, czy maska jest dobrze dopasowana: 1. Zdejmij pasek i przełóż go do przodu maski – tak, żeby po przyłożeniu maski do twarzy pasek nie obejmował głowy. 2. Przyłóż maskę do twarzy – silikon powinien przylegać dookoła twarzy, równo, nie rolować się i nie zaginać. 3. Powoli wciągnij powietrze nosem. Maska powinna lekko się przyssać do twarzy tak, aby nie spadła jeśli zaczniesz poruszać głową.
Duże pole widzenia - decyduje bliskość szkła maski od oczu i jego wielkość. Duże pole widzenia to zaleta w nurkowaniu ze sprzętem czy snorkelingu, ale do nurkowania w ABC pewną zaletą jest mała objętość maski kosztem ograniczenia pola widzenia. Do nurkowania zalecamy maski o jak największym polu widzenia.
Transparentność silikonu. Silikon transparentny powoduje, że możemy "kątem" oka obserwować zarys partnera czy ścianę rafy czy wraku. Silikon czarny ogranicza pole widzenia tylko do szyby maski ale zapobiega wpadaniu promieni słonecznych bokiem maski co przy mocnym świetle i małej głębokości może powodować lekkie refleksy na szybie maski.
Podwójna czy pojedyncza szybka. Maski z szybkami podwójnymi należy wybierać jeżeli będziemy chcieli założyć szkła optyczne.
Maska ze sztywną ramką czy "bezramkowa" (frameless). Maski ramkowe najczęściej mają większe pole widzenia. Są jednak bardziej podatne na zgniecenie szczególnie w transporcie. Na maskę zapasową najlepiej wybrać model bezramkowy.