Czas do lotu samolotem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 1: Linia 1:
 
Czas do lotu samolotem:
 
Czas do lotu samolotem:
Przerwa przed lotem typowymi liniami lotniczymi w których kabinach panuje po starcie takie ciśnienie jak na około 2400 metrach n.p.m. wymaga uwzględnienia nasycenia azotem jakiemu uległ nurek podczas nurkowań poprzedzających lot. Teoretycznie takie dopuszczalne przesycenie można próbować wyliczać trochę podobnie jak przy [[Nurkowanie na wysokości|nurkowaniach górskich]]
+
Przerwa przed lotem typowymi liniami lotniczymi w których kabinach panuje po starcie takie ciśnienie jak na około 2400 metrach n.p.m. wymaga uwzględnienia nasycenia azotem jakiemu uległ nurek podczas nurkowań poprzedzających lot. Nurkowie muszą odczekać określony czas po nurkowaniu przed lotem samolotem, żeby uniknąć [[choroba dekompresyjna|choroby dekompresyjnej]].
Nurkowie muszą odczekać około 24 godzin po nurkowaniu przed lotem samolotem, żeby uniknąć [[choroba dekompresyjna|choroby dekompresyjnej]].
+
 
 +
Teoretycznie takie dopuszczalne przesycenie można próbować wyliczać trochę podobnie jak przy [[Nurkowanie na wysokości|nurkowaniach górskich]], jednak w praktyce okazuje się, że typowe [[Modele dekompresyjne|modele dekompresyjne]] nie sprawdzają się w precyzyjnych wyliczeniach bezpiecznego czasu przed lotem samolotem po danych nurkowaniach i bezpieczniej było przyjąć wyraźnie dłuższy (konserwatywny) czas przerwy przed lotem.
 +
Większość standardów wyznacza przerwę po nurkowania a przed lotem na:
 +
12 godzin po jednym rekreacyjnym (bezdekompresyjnym) nurkowaniu
 +
18 godzin po dwóch lub więcej nurkowaniach.
 +
24 godziny jako zalecany czas przerwy po dowolnych nurkowaniach w tym po nurkowaniach dekmpresyjnych.
  
 
[[kategoria:teoria dekompresji]]
 
[[kategoria:teoria dekompresji]]

Wersja z 18:15, 14 gru 2015

Czas do lotu samolotem: Przerwa przed lotem typowymi liniami lotniczymi w których kabinach panuje po starcie takie ciśnienie jak na około 2400 metrach n.p.m. wymaga uwzględnienia nasycenia azotem jakiemu uległ nurek podczas nurkowań poprzedzających lot. Nurkowie muszą odczekać określony czas po nurkowaniu przed lotem samolotem, żeby uniknąć choroby dekompresyjnej.

Teoretycznie takie dopuszczalne przesycenie można próbować wyliczać trochę podobnie jak przy nurkowaniach górskich, jednak w praktyce okazuje się, że typowe modele dekompresyjne nie sprawdzają się w precyzyjnych wyliczeniach bezpiecznego czasu przed lotem samolotem po danych nurkowaniach i bezpieczniej było przyjąć wyraźnie dłuższy (konserwatywny) czas przerwy przed lotem. Większość standardów wyznacza przerwę po nurkowania a przed lotem na: 12 godzin po jednym rekreacyjnym (bezdekompresyjnym) nurkowaniu 18 godzin po dwóch lub więcej nurkowaniach. 24 godziny jako zalecany czas przerwy po dowolnych nurkowaniach w tym po nurkowaniach dekmpresyjnych.