Sygnały nurkowe: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 15: | Linia 15: | ||
− | [[Grafika:Ok1.gif | + | [[Grafika:Ok1.gif|Znak OK / Czy jest OK ?.]] |
Wersja z 17:02, 18 lis 2013
Sygnały nurkowe umożliwiają nurkom komunikację między sobą pod wodą bądź z ekipą znajdującą się na powierzchni. Istnieje kilka form komunikacji nurkowej:
Głosowa- większość profesjonalnego sprzętu nurkowego tj. maski pełno twarzowe i hełmy nurkowe posiadają sprzęt do komunikacji głosowej.
Video- w hełmach nurkowych montowane są kamery wysyłające obraz do ekipy powierzchniowej, umożliwiając obserwację otoczenia nurka i wykonywanie zadań. Może być użyty do wysyłania sygnału na powierzchnię, kiedy komunikacja głosowa zawodzi.
Pisemna- popularne nurkowe tabliczki umożliwiają pisanie krótkich wiadomości, które mogą być pokazane innym nurkom. Istnieją również komputery nurkowe pozwalające na wysyłanie ograniczonych wiadomości przez wodę do innych nurków, lub ekipy powierzchniowej z kompatybilnym sprzętem.
Niewerbalna:
sygnały nurkowe- rekreacyjni nurkowie zazwyczaj nie mają dostępu do sprzętu umożliwiającego komunikację głosową, używają więc innych sygnałów. Sygnały rękoma są powszechnie używane kiedy pozwala na to widoczność. Jest wiele powszechnie używanych znaków nurkowych, z których często korzystają profesjonaliści.
(tu będą fotki sygnałów)
sygnały liną (pociągnięcia liny)- mogą być wykorzystane kiedy nurkowie są połączeni liną. Jest kilka standardowych znaków wykorzystujących szarpnięcia liny. Zazwyczaj są używana jako znaki zapasowe przez profesjonalistów nurkowych w wypadkach gdy zawodzi komunikacja głosowa, ale może być użyteczna dla rekreacyjnych nurków, a szczególnie przez nurków technicznych, którzy mogą wykorzystać je na sznurkach swoich znaczników powierzchniowych (bojach), do dawania sygnałów ekipie powierzchniowej.
sygnały świetlne- przy użyciu podwodnej latarki nurkowie mogą używać kilku standardowych znaków nurkowych lub nurkowie z odpowiednimi umiejętnościami mogą nadawać sygnałem morsa.
(tu będą fotki sygnałów)
symbole na linach w jaskiniach- są to symbole przyczepione do lin. Mogą to być symbole kierunkowe: strzałka - pokazująca kierunek do najbliższego wyjścia lub bezkierunkowe: ciasteczko które jest bezpośrednio związane z danym nurkiem/zespołem nurków. Oznaczenia tymczasowe posiadają oznaczenie identyfikujace nurka. W jaskiniach mogą również występować znaczniki odległości.
(tu fotka cisteczko)
język migowy-nurkowie zaznajomieni z językiem migowym mogą się nim posługiwać pod wodą, jednak są pewne ograniczenia wynikające z konieczności używania rękawic, które mogą utrudniać przekazywanie znaków, oraz sytuacja pod wodą często wymaga trzymania czegoś przynajmniej jedną ręką.
wystukiwanie kodów- rzadko używane, polegają na stukaniu w ściany, wykorzystywane do komunikacji z nurkami uwięzionymi w zamkniętych dzwonach, lub przebywających pod wodą podczas akcji ratowniczej.
grzechotka- rura zawierająca łożyska kulkowe, używana przez przewodników nurkowych prowadzących duże grupy do zwrócenia na siebie uwagi grupy.
różne znaki przeciwawaryjne- łącznie z wykorzystaniem lusterek , syren na sprężone powietrze, gwizdków, kolorowych znaczników powierzchniowych, służą do zaalarmowania ekipy powierzchniowej o problemie.
sygnały nurek na dole - wchodzą w ich skład flagi, światła sygnalizujące obecność nurka pod wodą. Najstarszym oznaczeniem jest flaga kodu sygnałowego "A" czyli Alfa oznacza "Mam nurka pod wodą; trzymajcie się z dala i idźcie powoli"