Płuca

Z Nurkopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Reakcja płuc na zmiany objętości powietrza zależy od tego czy nurek nurkuje bezdechowo czy z wykorzystaniem sprzętem.

Nurkowanie bezdechowe

Gdy nurek zanurza się bezdechowo, wzrastające ciśnienie hydrostatyczne redukuje objętość płuc przez skompresowanie powietrza w płucach. Nie stanowi to problemu, gdyż płuco jest dostosowane do redukcji swej objętości. Zmniejszanie się objętości nie różni się od wydechu, jeśli ciśnienie nie zredukuje objętości poniżej tzw. objętości zalegającej. Dla przeciętnego nurka, rozpoczynającego zanurzanie z pełnymi płucami, kompresja poniżej objętości zalegającej nastąpi dopiero po 40 metrach. Niemniej jednak większość nurków nie potrafi zanurkować aż tak głęboko.

Przy wynurzaniu rozprężające się ponownie powietrze osiągnie odrobinę mniejszą objętość, niż podczas rozpoczęcia nurkowania. Ta mała redukcja objętości oryginalnej jest spowodowana wykorzystaniem tlenu z powietrza pęcherzykowego przez układ krążenia podczas bezdechu i powietrza, wydychanego do maski i uszu podczas wyrównywania ciśnienia.

Nurkowanie z aparatem

Ekwipunek nurkowy dostarcza nurkowi powietrza o ciśnieniu otoczenia, więc płuca wyrównują zmiany głębokości wraz z każdym oddechem. Bez względu na głębokość, objętość płuc pozostaje w przybliżeniu taka sama, jak na powierzchni. Gdy nurek się zanurza objętość płuca wyrównuje się z każdym wdechem, a podczas wynurzania się rozprężone powietrze w płucach ucieka wraz z wydechem. W tej sytuacji, wyrównywanie jest całkowicie automatyczne, tak długo, jak nurek oddycha normalnie. Poważne komplikacje mogą powstać dopiero wówczas, jeżeli nurek zatrzyma wydech podczas wynurzania co może doprowadzić do barotraumy płuc.