Strefa hadalna
Strefa hadalna (ang. hadal zone) obejmuje największe oceaniczne głębokości - głębokie rowy oceaniczne, gdzie płyta oceanu zderza się z płytą kontynentalną. Głębokość w tych obszarach sięga od około 5000 m do 6000 m (16500 do 19700 stóp), choć pewne miejsca sięgają poniżej 11000 m (36 000 stóp).
Niewiele wiemy o ekosystemie strefy hadalnej głównie z powodu ograniczeń technologicznych. Ekstremalne ciśnienie powoduje, że wykonanie pojazdów podwodnych czy instrumentów zdolnych obserwować takie głębokości jest drogie i trudne. Wykonano zaledwie kilka pojazdów zanurzalnych, które mogą bezpiecznie schodzić do strefy hadalnej i zorganizowano jedną załogową wyprawę do najgłębszego miejsca w oceanie.
Z tego powodu wiedza naukowców o życiu w strefie hadalnej jest ograniczona do przelotnych zerknięć. Większość z nich pochodzi z ROV (Remote Operated Vehicles) i krótkich wizyt przy użyciu pojazdu podwodnego. Dzięki tym krótkim wizytom znaleziono organizmy nawet w Rowie Mariańskim (najgłębsze znane miejsce na Ziemi), ale charakter i zasięg ekosystemów hadalnych pozostaje nieznany.